A kastély története
1784-ben Szécsény az Alsó-Telekesi Ebergényi család birtokába került, mikor Ebergényi István a Batthyány család jogtanácsosaként vásárolta meg a falut. A császári és királyi tanácsossá kinevezett országgyűlési követ, Ebergényi István 1790 körül egy modern, elegáns kastély tervezésére adott megbízást Hefele Menyhértnek, Szily János püspök építészének. (Ebergényi István az országgyűlés Egyházi és Alapítványi bizottságának is tagja volt.) Erről írásos dokumentum eddig nem ismert, azonban még előkerülthet ilyen, ugyanis a szombathelyi Smidt Múzeumban őrzött Ebergényi levéltár máig nem kutatható. Minden valószínűség szerint Hefele halála után az építkezés irányítását tanítványa, a szombathelyi székesegyház építésvezetője, Anreith János György vette át és fejezte be. A copf-stílusú kastély homlokzati timpanonjában az Ebergényi-Viczay címer látható. Az Ebergényiek címerpajzsában két udvarában zöld halmon álló oszlop körül két kígyó tekerődzik, az oszlopon korona, rajta pedig egy kiterjesztett szárnyú gödény/pelikán, melynek feje felett fehér rózsa látható.
Ebergényi István mindkét fia, Lajos és Benedek is jogi (táblabíró), illetve politikai pályára lépett, Ebergényi Benedek szintén országgyűlési követ volt. A kastélyt Ebergényi Lajos, majd az ő fia, Ebergényi Viktor örökölte. Ebergényi Viktor ifjú feleségének, Blaskovich Juliannának barátnőjeként két évig lakója volt Karacs Teréz író- és nevelőnő. 1844-ben Ebergényi Viktor válópert indított felesége ellen, aminek következtében felesége két kisebbik leányukkal, Agathával és Juliannával elköltözött a kastélyból. Édesanyjuk halála után a két lány Bécsbe került, Julianna itt ismerte meg Chorinsky Gusztáv császári főhadnagyot, akivel közösen tervelték ki a főhadnagy feleségének meggyilkolását. A gyilkosság kitudódott, és a kiegyezés utáni időszak egyik leghíresebb bűnpere volt. Az osztrák rendőrség még a kastélyt is átkutatta bűnjelek, terhelő bizonyítékok fellelése végett. Mindkettőjüket elítélték és mindketten börtönben haltak meg. Ezzel a bűncselekménnyel akkora csorba esett az Ebergényi család hírnevén, hogy az apa, Ebergényi Viktor Kőszegre költözött, így a kastélyt egyetlen fia, Ebergényi István lakta. 1883-ban Ebergényi István párbajra hívta ki Bárdosy Lászlót és Ernuszt Gézát, a bíróság mindhármukat elítélte emiatt. 1898-ban az 58 éves Ebergényi István feleségül vette 22 éves unokahúgát, Hauxhausen Ilonát, Ebergényi Agatha leányát. A házasságból született Ebergényi Margit, aki nem sokkal később megárvult. A kastélyt először Bornemissza Géza, Fuchs Dezső, Rosenberg Mátyás, majd legvégül Vermes Márton és Vermes László bérelte. Ebergényi Margit előbb Belegi Lajos felesége lett, majd második férjével, Stralendorff Henrikkel 1938-ban költözött vissza a kastélyba. 1943-ban második férjének halála után Ebergényi Margit Némethy Edével kötött házasságot, aki ’45-ben a visszavonuló németekkel Németországba távozott.
A második világháború idején a Honvédelmi Minisztérium Légügyi Főosztálya vette birtokba a kastélyt, akik 45 márciusában az oroszok elől Nyugatra menekültek. Az orosz katonák hatalmas pusztítást végeztek a kastélyban, a kastély előtti térre dobálták ki az összetört bútorokat, szinte a kastély egész berendezése megsemmisült. A nagybirtokrendszer megszüntetése után kisajátítás címén elvették a kastélyt Ebergényi Margittól, aki még egy ideig egy szobát használhatott, majd később már csak a cselédházban lakhatott. Végül 1947-ben innen is menekülnie kellett. Nem sokkal ezután szükséglakásokat és párthelyiséget alakítottak ki a kastélyban. Egymás után bontották el a kastély körüli uradalmi épületeket, amikből a termelőszövetkezeti tagok építkeztek. A múlt század utolsó harmadára teljesen lakhatatlanná vált az épület. Már a bontási engedélyt is kiadták rá, amikor 1984-ben a budapesti Villanyszerelő Ipari Vállalat megvásárolta, majd 4 év alatt teljesen felújította. Azóta üdülőként, szállodaként üzemel, több országos hírű rendezvényt (Waldorf olimpiák, Borlovagrendi találkozók) látott vendégül. 2009-ben megrendezte az Ebergényi családok I. Világtalálkozóját is.
•• ━━━━━ ••●•• ━━━━━ ••
Tudjon meg többet a kastély szolgáltatásairól a Turizmus - Új-Ebergényi Kastélyszálló menüpontban vagy a következő linkre kattintva: